راه اندازی سیستم برای فصل تابستان

راه اندازی سیستم برای تابستان, در فصل بهار که دمای هوای بیرون برای سرمایش تهویه ای بسیار گرم است انجام می‌شود.در پاییز کولر را تخلیه و درزبندی می کنند و آن را در بهار برای کار, آماده می کنند. در تصویر نمونه ای از کولرهای آبی نشان داده شده است.نگهداری از کولر کار مشکلی نیست و با کمترین اطلاعات مکانیکی و اندکی کمک انجام می شود.برای راهنمایی از این مقاله استفاده کنید و یا از مرکز تعمیرات منطقه خود یا فروشگاها و مراکز فروش کولرهای تبخیری سوال کنید.

کولر آبی صنعتی کولاک گستر یزد

از قطع بودن جریان آب وبرق ورودی اطمینان حاصل نمایید. توجه کنید که فقط به قطع بودن فیوز فاز اکتفا نکنید و حتما اتصال  نول را هم جدا کنید.

بسترها (پوشال یا پد سلولزی) را تعویض کنید:

صفحات جانبی بدنه (بدنه های بغل که محل نصب پوشال یا پد هستند.) را باز کرده و دوبار در هرفصل, بستر پوشالی(یا هر نوع دیگری) جدید نصب کنید.بستر کولرها با گرد و غبار, زنگ های گیاهی و املاح معدنی آب مسدود می شود.بسترهای کثیف اثر سرمایشی را کاهش داده و باعث کار بیش از حد موتور می شوند.آلودگی ها را به سمت خارج قسمت کرکره ای بدنه و تشتک تمیز کنید.برای اندازه بستر کولر, با شرکت سازنده آن تماس بگیرید یا نوع و مدل آن را یادداشت کرده و به نمایندگی ان مراجعه کنید.بسترهای جدید, سرمایش بهتری را ایجاد می کنند اما این اثر به جنس بستر و مقدار آلودگی و رسوبات موجود در الیاف بستر بستگی دارد, بسترها را می توان برای استفاده در فصل های بعد, تمیز کرد اما اگر از پوشال استفاده می کنید بهتر است آن ها را به صورت سالانه تعویض نمایید.

در صورتی که از پدسلولزی بعنوان بستر استفاده شده است بجای تعویض می‌توانید آن‌ها را با آب فشار قوی شست و شو دهید. عمر پدهای سلولزی عموما 4 الی 6 برابر پوشال است.

منبع آب را تمیز کنید:

لوله های تخلیه/سرریز واقع در سینی منبع را باز کرده و آبهای راکد, نمک های محلول, گل و لای, الیاف های کهنه بستر و غیره را با مخلوط آب و سرکه بشویید. در صورت لزوم, برای سست شدن رسوبات از برس های نایلونی بزرگ یا رنده های پلاستیکی استفاده کنید.روکش محافظ فلزی کولر را نخراشید.برس های سیمی یا رنده های فلزی فقط باید برای لکه های زنگ زدگی استفاده شوند و مجددا سینی را با وصله یا چسب, درزبندی کنید.سپس صبر کنید تا خشک شده و آنگاه مواد ضد زنگ را به آن بپاشید.در صورتی که کولر شما از نوع پلی پروپیلن است, نیاز به درزبندی ندارد فقط آلودگی های آن را بشویید.

لوله های رفت آب را کنترل کنید:

تمام لوله های خط رفت واقع در بین شیر داخلی و شناور سیستم تبخیری را, از لحاظ نشتی کنترل نمایید.قسمتهایی که نشت دارند باید برش داده شوند و به جای آن, لوله جدیدی در خط تعبیه شود.در موارد خاص لازم است که کل خط تعویض شود.(در صورت امکان تاین کار را با استفاده از مس انجام دهید.مس به شکنندگی پلاستیک نیست و در برابر گرمای تابستان و اشعه فرابنفش دوام بیشتری دارد.) دقت کنید که فشار آب ورودی بیشتر از psi 30  نباشد.

پمپ آب را کنترل کنید:

آلودگی های موجود در پمپ را تمیز کرده و مطمئن شوید که پره های پمپ آزادانه می چرخند. قسمت های دوار آن را روغن کاری کنید و از سالم بودن سیم ها اطمینان حاصل نمایید. اگر شفت پمپ گیر کرده باشد, آب به سطح بستر توزیع نخواهد شد و بنابراین باید پمپ را تعویض کرد.برای تعویض با نمایندگی تماس بگیرید و پمپ را با یک پمپ محافظ گرمایی تعویض نمایید.

کولاک گستر یزد kgy

تسمه v شکل و یاتاقان ها را کنترل کنید:

در صورتیکه یاتاقان ها و تسمه v شکل فرسوده یا ترک خورده بود, نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.برای کاهش فشار برروی موتور و یاتاقان های دمنده, 2/1 تا 1 اینچ فضا برای انبساط تسمه باقی بگذارید. ( دو طرف تسمه را با دست بهم نزدیک کنید باید حدود 1.5 سانتیمتر امکان بازی کردن داشته باید.)

کولاک گستر یزد kgy

برای تنظیم کشش تسمه, پیچ های پایه موتور را باز کرده, موتور را به حرکت درآورید و سپس پیچ ها را مجددا محکم  کنید. یاتاقان های فن را از هر دو طرف شفت گردان, با استفاده از روغن روان کاری, روغن کاری نمایید.درپوش روغن را بالا بکشید و تا زمانی که یاتاقان پر می شود روغن را به آرامی بریزید.یاتاقان را بیش ازحد پر نکنید.روغن کولر در ظرفهای پلاستیکی با دهانه گشاد وجود دارد. اکثر موتورها همیشه روان کاری می شوند.

فن و موتور را بچرخانید:

فن را اندکی با دست بچرخانید تا لایه نازکی از روغن را به روی سطوح خشک یاتاقان بپاشد. در صورتیکه موتوریا فن براحتی نمی چرخند , باید موتور را تعویض کرده یا با مرکز خدمات تماس بگرید.

کولر را پر کرده و شناور را تنظیم کنید:

لوله رفت آب را روشن کنید و مطمئن شوید که شناور, اب را در فاصله4/3 اینچی در زیر قسمت بالای لوله تخلیه- سرریز و یک اینچ بالای ورودی پمپ, قطع می کند. اگر شیر شناور کار نمی کند, آن را تعویض کنید .چنانچه لوله سرریز در حول واشر نشت دارد, مهره آن را محکم کنید یا واشر را عوض نمایید.اگر آب از روی لوله جاری شود, بازوی شناور یا تنظیمات دیگر شیر شناور را خم کنید.از میزان بودن کولر و عدم نشتی آن اطمینان حاصل کنید.

کنترل خوردگی کولر:

ساده ترین روش برای به حداقل رساندن خوردگی, نصب سینی زیرآب کشی (تخلیه) است که به طور مداوم, املاح را از کولر به محض کار,تخلیه می کند.برای صرفه جویی در آب, به آن عامل خنثی کننده معدنی بیافزایید یا بطور دستی و هرچند وقت یکبار آب را از منبع پر و خالی کنید.همچنین می توان از روش های دیگر از جمله رسوب گیری تشتک (مناسبترین روش), سیستم آند روی و کولرهای پلی پروپیلنی استفاده کنید.

کولر را روشن کنید:

فن را به برق وصل کرده و آن را روشن کنید, سرعت موتور, چرخش تسمه, قرقره و بدنه محافظ را کنترل نمایید.صفحات جانبی بدنه را تعویض کنید,کولر را روشن نمایید و سیستم توزیع آب را برای اطمینان از پر شدن تشتک و جاری شدن بر روی بستر, ازمایش کنید.اگر جریان آب کم باشد, صفحات بدنه را باز کرده و با استفاده از یک سیم منعطف, گرفتگی شکاف انتهای لوله  را باز کنید. صفحات بدنه را مجددا نصب کنید و یک کنترل نهایی از لحاظ نشتی در کولر, در طول لوله رفت, اتصالات آبی و شیر فلکه کنار دیوار داشته باشید.با استفاده از کف صابون و برس نقاشی, نشتی هوا را در سیستم تبخیری تا اتصالات کانال, دمپر لغزشی و اتصالات شبکه کانال شناسایی کنید.

/نویسنده : میلاد کولیوند //

جهت مشاوره و سفارش کولر آبی بهینه و کم مصرف صنعتی و خانگی از محصولات  شرکت دانش بنیاد کولاک گستر یزد با ما تماس بگیرید

 

نوشتن دیدگاه

محصولات کولاک گستر یزد

اخبار کولاک گستر

اسلایدر سرمایشی

Revolution Slider Error: Slider with ID: 2 Not Found