سیستم سرمایش و تهویه تبخیری به عنوان هواساز طبیعی از دیرباز در بادگیرهای ایران به کار می‌رفته است و به صورت صنعتی از ۱۱۵ سال پیش در آمریکا اختراع شد اما از آن زمان تاکنون تقریبا هیچ تغییر محسوسی در آن‌ها صورت نگرفته بود. سیستم سرمایش کولر های آبی در مقایسه با کولر های گازی برای آب و هواهای گرم و خشک بسیار مناسب است اما مصرف بالای انرژی در این نوع سیستم‌ها موجب رویگردانی از آن‌ها شده است.

پدباکس کولاک کولر آبی کم مصرف و بهینه کولاک گستر یزد

شرکت کولاک گستر یزد مفتخر است که با انجام تغییرات متعدد و طراحی منحصربه‌فرد توانسته است با معرفی «پدباکس کولاک» برای اولین بار در دنیا تغییری شگرف در دستگاه‌های هواساز تبخیری ایجاد کند و تهویه مطبوع مناطق گرم و خشک را به نحو قابل توجهی بهبود بخشد.

معرفی پدباکس کولاک گستر

از سیستم‌های سرمایشی تبخیری می‌توان به عنوان یکی از ارزان‌ترین و پاک‌ترین روش‌های سرمایش و تهویه محیط نام برد. استفاده از آب به عنوان سیال ترمودینامیکی در این فرایند ریشه‌ی تاریخی دارد و از دیرباز مورد توجه ساکنین مناطق گرم و خشک و کوهستانی بوده است که مهم‌ترین نمود آن را می‌توان در بادگیرهای معروف ایرانی مشاهده کرد.

با طراحی کولر های آبی در حدود ۱۱۵ سال پیش در آمریکا،‌ تهویه و سرمایش تبخیری روند صنعتی‌تری به خود گرفت و از آن زمان تاکنون به عنوان گزینه‌ی اول تهویه محیط در مناطق گرم و خشک و کوهستانی مورد استفاده قرار گرفته است.

یکی از مشکلات کولر های آبی استفاده‌ی غیر بهینه از آب است. این مسأله به این دلیل است که طراحی کولر های آبی بیش از ۸۰ سال هیچ تغییری نکرده بود و هیچ تلاشی برای بهبود عملکرد و پایین آوردن مصرف آن انجام نشده بود تا جایی که با جدی شدن معضل کاهش منابع آب در سالیان اخیر اقبال عمومی به این سیستم‌ها کاهش یافته و دیگر روش‌های تهویه مطبوع و سرمایش مانند کولر های گازی مورد توجه قرار گرفته است. اما باید توجه داشت که کولر های گازی به هیچ عنوان برای مناطق گرم و خشک مناسب نیست و علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی و پوستی، با افزایش چند برابری مصرف برق،‌ علاوه بر تحمیل هزینه‌های سرسام‌آور به مصرف‌کننده به طور مستقیم سبب افزایش مصرف منابع انرژی و به طور غیرمستقیم افزایش چندین برابری منابع آب (در نیروگاه) می‌شوند.

شرکت دانش بنیان کولاک گستر یزد در ادامه‌ی روند نوآورانه و دانش‌محور خود با طراحی دستگاه هواساز پدباکس کولاک به عنوان جایگزین کولر های آبی توانسته است به خروجی هوایی بسیار خنک‌تر از کولر های آبی رایج در بازار و قابل رقابت با کولر های گازی دست یابد. این بدان معناست که با صرف هزینه‌ی اولیه‌ی کمتر و مصرف برق چندین برابر کمتر از یک کولر گازی می‌توان به خروجی هوایی قابل رقابت با کولر های گازی و هوایی با کیفیت و رطوبت مناسب مناطق گرم و خشک دست یافت و بدین جهت پدباکس کولاک را «بهترین جایگزین کولر های گازی» در این مناطق عنوان کرده‌ایم.

کاربردهای  پدباکس

از پدباکس کولاک برای سرمایش و تهویه

 • منازل مسکونی، ویلایی و آپارتمانی؛
 • ساختمان‌های اداری، تجاری و آموزشی؛
 • رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها

و دیگر محیط‌های مشابه استفاده کرد.

ویژگی‌های پدباکس کولاک گستر

 • کاهش بیش از ۵۰ درصدی مصرف آب به واسطه‌ی

  • طراحی مهندسی و نوآورانه؛

  • انتقال واسطه‌های تبخیری سلولزی به فضای داخلی؛

  • استفاده از باکس سرمایشی کولاک؛

  • عایق‌بندی سراسری بدنه؛

  • طراحی سیستم توزیع آب و آبریزهای دوطرفه‌ی انحصاری.

 • توان سرمایشی بسیار بالا به دلیل

  • پروسه‌ی تبخیر سه مرحله‌ای؛
  • استفاده از پدهای سلولزی مرغوب؛
  • جریان یک طرفه‌ی هوا؛
  • سیستم توزیع آب کارآمد.
 • استحکام، زیبایی و عمر مفید بالا

  • استفاده از مرغوب‌ترین ورق گالوانیزه؛
  • پروسه‌ی ساخت تمام اتوماتیک با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و دستگاه‌های CNC (تمام اتوماتیک)؛
  • رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک مرغوب؛
  • طراحی نوآورانه؛
  • جداسازی کامل یونیت سرمایشی و آبریزها از مجموعه‌ی فن، الکتروموتور، شافت و سایر تجهیزات که پوسیدگی و اتصالی را به حداقل کاهش داده است.

قطعات پدباکس 

باکس سرمایشی

در این دستگاه هواساز، باکس سرمایش محل قرارگیری واسطه‌های تبخیری سلولزی است. در این باکس پدهای سلولزی به موازات یکدیگر نصب شده‌اند و آبریزهای دوطرفه در قسمت فوقانی آن متصل می‌شود. این مجموعه به صورت کشویی داخل پدباکس نصب می‌شود و از تماس با نور خورشید و هوای گرم محیط محافظت می‌شود. طراحی این باکس عملیات سرویس دوره‌ای دستگاه را بسیار تسهیل کرده است و بعلاوه با افزایش سطوح سرمایشی (افزایش ۱۸ سانتی‌متری ضخامت) فرصت کافی را برای خنک‌سازی کامل هوا دارد و تهویه را به نحو قابل توجهی افزایش می‌دهد. برای مقایسه با کولر های معمولی توجه کنید که هوای گرم بعد از عبور از یک لایه‌ی ۳ سانتی‌متری پوشال یا یک لایه‌ی ۶ سانتی‌متری پد سلولزی وارد کانال خروجی می‌شود،‌ و در صورتی که دمای بیرون بالا باشد این میزان واسط تبخیر فرصت کافی برای انجام عملیات سرمایشی را فراهم نمی‌کند و احتمالا تمامی کسانی که از کولر های آبی معمولی استفاده می‌کنند این تجربه را دارند که در روزهای گرم تابستانی این کولر ها پاسخگوی سرمایش محیط نیستند و هوای خروجی با بخار آب همراه می‌شود و سبب شرجی شدن محیط می‌شود. یکی از دلیل‌های اصلی برای روآوردن به کولر های گازی همین مسأله است، اما چنان که گفتیم کولر های گازی برای شهرهای گرم و خشک مانند یزد، کرمان، اصفهان و... مناسب نیستند و به گواه سازمان‌های معتبر داخلی مانند شرکت آب و فاضلاب استان یزد، شرکت کولاک گستر با ارائه‌ی این پدباکس‌ها کار بزرگی در ایجاد تهویه مطبوع و ساخت هواساز مناسب این مناطق انجام داده است.

در مجموع می‌توان گفت که در پدباکس کولاک، ضخامت ۱۸ سانتی‌متری واسط تبخیری فرصت کافی را برای انجام کامل عملیات سرمایشی به وجود می‌آورد و شاهد خروجی هوا با دمای بسیار پایین و رطوبت مناسب هستیم.

 

ورودی یک طرفه‌ی هوا

پدباکس کولاک بر خلاف سایر کولر های آبی یک ورودی هوا در وجه پشتی دارد. در کولر های رایج بیش‌ترین میزان مکش هوا از دو قسمت نزدیک ورودی حلزون است و سایر قسمت‌های واسط تبخیری و همچنین واسط نصب شده بر روی در پشتی در عمل بی‌استفاده هستند و یا خیلی کمتر از نواحی نزدیک ورودی حلزون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این امر سبب می‌شود تبخیر آب در سایر نواحی تأثیری در عملکرد سرمایش کولر نداشته و توسط نور آفتاب، بازتاب نور و یا گرمای محیط تبخیر شوند.

در پدباکس کولاک هوای ورودی به صورت یکنواخت از وجه پشتی وارد دستگاه می‌شود و به صورت کاملا یکنواخت از تمامی نواحی پد عبور می‌کند لذا از تمام قسمت‌های مربوط واسط‌های سلولزی به یک میزان استفاده می‌شود و بازده دستگاه و ایجاد تهویه مناسب به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

آبریز دوطرفه

با معرفی پدهای سلولزی به عنوان واسط‌های تبخیری شرکت‌های تولیدکننده‌ی کولر به سمت جایگیزین کردن پوشال‌های قدیمی با پدهای سلولزی استاندارد شدند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که عملکرد بهینه و صحیح پدهای سلولزی منوط به تغییر سیستم آبرسانی کولر است زیرا عرض پدها بیش‌تر از پوشال‌های معمولی است و در صورتی که کاملا خیس نشوند علاوه بر افت محسوس راندمان شاهد کاهش شدید عمر مفید آن‌ها نیز می‌شویم زیرا در صورت خیس نشدن کامل پدها رسوب‌گذاری با سرعتی چندین برابر معمول انجام می‌شود.

متاسفانه جهت بهبود سیستم آبرسانی کولر های آبی سلولزی طرح خاصی ارائه نشده بود و می‌توان گفت شرکت کولاک گستر یزد اولین و تنها شرکت تولیدکننده‌ی داخلی و خارجی است که جهت بهینه‌سازی و بهبود سیستم آبرسانی اقدامی جدی انجام داده است. بدین منظور آبریزهای پلیمری دوطرفه کاملا استاندارد و با کیفیت بسیار بالا طراحی،‌ ثبت و تولید شدند.

 

فن، شافت و بلبرینگ 

استفاده از فن سانتریفیوژ فوروارد استاندارد با هوادهی بالا و کاملا بالانس شده به همراه شافت استاندارد مستحکم و بلبرینگ‌های مرغوب به همراه حلزون اختصاصی عملیات هوادهی پدباکس را با بالاترین کیفیت تضمین می‌نماید.

الکتروموتور و پمپ آب

الکتروموتور به کار رفته در پدباکس مرغوب‌ترین الکتروموتور تک فاز از برند موتوژن است. این الکتروموتور برخلاف سایر موتورهای کولری دارای ۲ خازن است که یکی از آن‌ها جهت اصلاح توان بوده ودر کاهش مصرف الکتریکی، حذف توان راکتیو و تحمیل هزینه‌های اضافی به مصرف‌کنندگان محترم نقش چشمگیری ایفا می‌کند. علاوه بر آن استفاده از پمپ‌های مرغوب با عمر مفید بالا و کیفیت فوق‌العاده عملیات آبرسانی را به بهترین شکل انجام می‌دهند.

عایق بندی سراسری

در پدباکس کولاک به واسطه‌ی طراحی خاص امکان نصب پدهای عایق حرارتی در سرتاسر بدنه فراهم شده است. استفاده از عایق فوم پلاست مرغوب در سرتاسر بدنه‌ی جانبی و سقف امکان نصب پدباکس را بدون نیاز به سایه‌بان فراهم کرده است. علاوه بر آن عملکرد دستگاه به واسطه‌ی عایق‌بندی سراسری تأثیر خیلی کمی از شرایط محیط و دمای هوای محل نصب می‌پذیرد و همین سبب شده است پدباکس کولاک در گرمترین ساعات روز بدون سایه‌بان عملکردی مشابه ساعت‌های خنک شبانه‌روز داشته باشدو اخلالی در کار دستگاه هواساز پدباکس کولاک صورت نگیرد.

پد سلولزی

با توجه به عمر مفید پایین و مصرف غیر بهینه‌ی پوشال‌های قدیمی استفاده از پد سلولزی می تواند تضمین کننده‌ی عملکرد ایجاد تهویه به مراتب بهتر سیستم‌های سرمایشی تبخیری باشد. کاهش مصرف آب به دلیل توزیع یکنواخت و افزایش سطح تماس جریان هوا با آب که سبب استفاده بهینه از آب مصرفی می‌شود، عمل فیلترینگ هوا، عدم امکان تجمع و رشد قارچ و میکروب‌های متداول پوشال های قدیمی،سهولت نصب و تعویض از خصوصیات پدهای سلولزی می باشد.

مشخصات فنی

نقشه برق

 کولاک گستر یزد kgy

جدول مشخصات

 کولاک گستر یزد kgy

پرسش‌های متدوال

تفاوت پدباکس با کولر های آبی معمولی چیست؟

پدباکس کولاک را می‌توان اولین تحول در طراحی کولر های آبی از ابتدای پیدایش آن‌ها دانست. تغییرات اساسی در طراحی ظاهری و عملکرد، کاهش بیش از پنجاه درصدی میزان مصرف آب، پروسه‌ی تبخیر سه مرحله‌ای، عایق‌بندی سراسری بدنه، ظاهر بسیار زیبا و بدنه‌ی مستحکم، «پدباکس کولاک» را کاملا از کولر های آبی معمولی مجزا کرده است.

عمر مفید پدهای سلولزی چند سال است؟

پدهای به کار رفته در پدباکس کولاک از مرغوب‌ترین پدهای فنلاندی هستند و در صورتی که مطابق دفترچه‌ی راهنما سرویس دوره‌ای انجام شود در مناطقی با سختی آب بالا حدود ۵ تا ۶ سال و در مناطقی با سختی آب پایین حدود ۷ تا ۸ سال قابلیت استفاده با بازدهی بالا دارند.

منظور از باکس سرمایشی در پدباکس چیست؟

باکس سرمایش محل نصب پدهای سلولزی در پدباکس هستند. طراحی باکس سرمایشی به گونه‌ای است که سه عدد پد ۶ سانتی‌متری سلولزی در موازات یکدیگر نصب می‌شوند و آبریزهای دوطرفه بالای آن‌ها متصل می‌شوند. کل مجموعه به صورت کشویی داخل دستگاه قرار می‌گیرد و در صورت نیاز برای سرویس دوره‌ای یا تعویض قطعات می‌توان مجموعه را به راحتی از داخل دستگاه خارج کرد.

دانلود دفترچه راهنما

دانلود دفترچه راهنما پدباکس سلولزی

راهنمای آنلاین

توجه 

به منظور اطمینان از کارکرد مناسب، مؤثر و همیشگی دستگاه و به لحاظ تضمین ایمنی خود از شما می‌خواهیم که دفترچه راهنما پدباکس را دانلود کرده و آن را کامل و به دقت بخوانید و به هشدارها و دستورالعمل‌های ایمنی آن قبل از راه‌اندازی دستگاه و در زمان تعمیر و نگهداری توجه کنید. عواقب ناشی از عدم مطالعه دقیق بروزترین نسخه دفترچه راهنما به عهده مصرف کننده می‌باشد. همواره می‌توانید جدیدترین نسخه دفترچه راهنما را از سایت شرکت کولاک گستر یزد دانلود کنید.

 در زیر خلاصه ای از دفترچه راهنما پدباکس را مشاهده می‌کنید.

۳. نصب

۳.۱. الزامات نصب

توجه: تعداد دستگاه‌های مورد نیاز به اندازه و شکل فضای مورد نظر، دمای مطلوب و ‌شرایط آب‌وهوایی منطقه شما بستگی دارد. جهت مشاوره و راهنمایی میتوانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

کلیه مراحل نصب باید توسط کارشناسان مجاز مورد تایید کارخانه انجام شود.

۳.۲. راهنمای نصب

برای نصب دستگاه به نکات زیر توجه کنید :

                  اتصال الکتریکی:

کولاک گستر یزد kgy

 • برق ورودی باید 220 ولت با فرکانس 50 هرتز و دارای ولتاژ و فرکانس تثبیت شده یاشد.
 • ضروریست در تمامی مراحل نصب و سرویس و تعمیر جریان اصلی برق ( فاز و نول) قطع باشند.
 • کابل ورودی باید دارای ضخامت و کیفیت مورد تایید ناظر باشد.
 • جهت محافظت در برابر برق گرفتگی استفاده از سیم ارت متصل به چاه استاندارد ضروری است.
 • کابل ورودی از تقسیم ساختمان تا کلید کولر باید حداقل دارای ضخامت 5/1 باشد.(5/1*3)
 • کابل مورد استفاده از کلید تا ترمینال ورودی کولر حداقل 5/1*5 باید باشد.
 • استفاده از فیوز محافظ جان مناسب (16 آمپر) ضروری است.
 • تمامی مراحل باید توسط کارشناسان مجاز انجام شود.
 • پس از اتمام نصب الکتریکی حتما میزان جریان مصرفی الکتروموتور و پمپ ها در دو حالت تند و کند اندازه گیری شود و توجه شود این جریان بیشتر از حد مجاز نوشته شده روی پلاک موتور و پمپ نباشد.

محل نصب:

 • پد باکس در زیر گروه کولرهای تبخیری دسته بندی می‌شود و مانند سایر سیستم‌های سرمایش تبخیری باید در فضای باز نصب شود.
 • پدباکس دارای عایق بندی سراسری است و نیاز به سایه بان ندارد ولی در صورتی که سایه بان نصب شود مطمینا شاهد عملکرد بهتری خواهیم بود.
 • اطراف وجه پشتی کولر باید باز باشد (حداقل یک متر تا دیوار یا مانع) تا هوا به راحتی بتواند وارد کولر شود.
 • پدباکس را حدالامکان در جهت وزش باد نصب کنید.
 • پدباکس را در جایی نصب کنید که به حداقل میزان کانال کشی نیاز باشد.
 • محل نصب به گونه ای باشد که جهت تعمیرات و سرویس سالانه، سرویسکار به مشکل بر نخورد.
 • محل نصب باید مستحکم و کاملا صاف باشد.

           نصب و تنظیم شناور :

کولاک گستر یزد kgy

        شناور کولر وسیله ای برای تنظیم سطح آب مخزن کولر می باشد و نصب صحیح آن مانع از سر ریزآب مخزن کولر می شود. مطابق شکل زیر افدام به نصب شناور کنید.

    اتصال ورودی آب :

 • فلکه ی اصلی آب را ببندید.
 • در صورتی که لوله کشی مجزا برای آب کولر وجو ندارد می توانید با اتصال یک سه راهی قبل از یکی از شیر های آب انشعاب آب مخصوص کولر ایجاد نمایید.
 • یک طرف سه راهی به لوله ی اصلی،یک طرف به شیر آب قبلی وصل می شود.  طرف دیگر مخصوص کولر می‌باشد.
 • یک شیر فلکه مخصوص کولر (ورودی 3/1 یا 4/1) را به طرف دیگر سه راهی (قسمت مخصوص کولر)متصل نمایید.
 • با استفاده از لوله ی مسی یا پلاستیکی و اتصالات آب بندی مناسب آب را از سر فلکه ی تعبیه شده تا محل کولر هدایت کنید.
 • طرف دیگر لوله را به ورودی شناور کولر وصل نمایید .

    اتصال به کانال : 

 • جهت اتصال خروجی کولر به کانال از اتصالات برزنتی مناسب بدون منفذ استفاده کنید.
 • تمامی قسمت‌های کانال که با هوای آزاد در ارتباط است را با پشم شیشه عایق بندی کنید.

4. راه اندازی

 توجه:

ضروریست قبل از روشن کردن موتور دستگاه حتما تمامی درب‌های کولر بسته باشد.

 • پس از اتمام مراحل نصب شیر ورودی آب را باز کنید و منتظر بمانید مخزن پر شود. توجه شود که ارتفاع آب مخزن باید تا زیر شیر سرریز کف کولر باشد.
 • در صورتی که جریان آب قبل از پر شدن کامل مخزن کف توسط شناور قطع شد با تنظیم شناور سطح آب را به میزان مجاز برسانید. توجه شود که شناور قبل از سرریز آب باید جریان آب را قطع کند در غیر این صورت باید شناور تنظیم شود.
 • جریان برق ورودی را وصل نمایید.
 • کلید پمپ را وصل نمایید و اجازه دهید پدهای سلولزی کامل خیس شوند.
 • بعد از چند دقیقه موتور کولر را با دور کند روشن نمایید.
 • توجه کنید که زمانیکه کولر را برای بار اول روشن می کنید گرد و غبار داخل کانال وارد محیط خواهد شد پس تمهیدات لازم را بیاندیشید.

5. سرویس و نگهداری

 توجه:

قبل از انجام کارهای تعمیر و نگهداری حتما اتصال برق و آب دستگاه را قطع کنید.

کلیه مراحل سرویس دوره ای باید توسط متخصصین مجرب انجام شود.

 • درب های دستگاه‌ها را از محل دستگیره گرفته و به آرامی کمی درب‌ها را بالا آورده و خارج کنید.
 • شیر سرریز کف را باز کنید تا آب مخزن خالی شود.
 • کف مخزن را بشویید و ضدعفونی کنید. ( برای ضد عفونی از مخلوط آب و صابون استفاده کنید و از به کار بردن مواد اسیدی که ممکن است به فلز آسیب برساند خودداری نمایید.)
 • شلنگ‌های سیستم آب رسانی را از محل سه راهی از باکس سرمایشی به آرامی جدا کنید جدا کنید.
 • باکس سرمایشی با دو عدد پیچ در وجه پشتی به بدنه متصل شده است پیچ‌ها را باز کنید.
 • اکنون باکس از یک طرف به صورت کشویی قابل خارج شدن از داخل دستگاه است. آن را به آرامی خارج کنید.
 • درپوش بالایی باکس را باز کنید و پس از جدا کردن شلنگ‌ها و آبریزها، پد‌ها را به صورت کشویی از بالا خارج کنید.
 • پدها را با باد یا آب فشار قوی کاملا تمیز نمایید .
 • آبریزهای پلیمری را با برس تمیز کنید.
 • باکس سرمایشی را دوباره مثل قبل ببندید و دوباره درجای خود نصب کنید.
 • پمپ ها را باز کنید و شافت آن را روغنکاری کنید. صافی پمپ ها را شست و شو دهید.
 • یاتاقان‌ها را روغنکاری کنید و مخزن روغن آن‌ها را پر کنید.
 • تیغه‌های فن را با باد یا دستمال کاملا تمیز کنید.
 • فن را با دست بچرخانید و از روان بودن حرکت آن اطمینان حاصل کنید.
 • رسوبات اطراف اتصالات شناور را تمیز کنید.
 • عایق‌های بدنه را بررسی کنید که دچار افتادگی یا بازشدن چسب نباشد در صورت مشاهده افتادگی آن را محکم کنید.
 • تسمه را چک کنید و از سالم بودن و نبود پارگی و خراش و پوسیدگی در سطح آن اطمینان حاصل کنید.
 • شلی و سفتی تسمه را مطابق شکل زیر چک کنید.
 • سیم کشی، ترمینال‌ها و اتصالات الکتریکی را چک کنید و از سالم بودن و نبود اتصالی اطمینان حاصل نمایید.
 • در پایان فصل گرم کولر را بسته بندی کنید و با روکش پلاستیکی یا برزنتی آن را در برابر باران و برف محافظت نمایید و یا دستگاه را به انبار انتقال دهید.
 • با توجه به سختی آب منطقه عمر پد‌ها متفاوت است در صورتی که پدها کیفیت قبلی را نداشت با نظر کارشناس می‌توانید پدها را تعویض نمایید.

گارانتی

پدباکس دارای 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است.

 جهت سفارش پدباکس (کولر آبی کم مصرف و بهینه کولاک گستر) محصول شرکت کولاک گستر یزد، با ما تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه

از کولاک گستر بیشتر بدانیم ...

محصولات کولاک گستر یزد

اخبار کولاک گستر

اسلایدر سرمایشی

Revolution Slider Error: Slider with ID: 2 Not Found