کولر آبی (Evaporative air cooler) رایج ترین و شناخته شده ترین سیستم سرمایشی در صده گذشته است. اساس کار کولر آبی بر مبنای فرآیند فیزیکی تبخیر و گرمای نهان تبخیر آب است.

گرمای نهان تبخیر به میزان انرژی گرمایی لازم که نیاز است به مقدار مشخصی مایع داده شود تا مایع به گاز تبدیل شود، گویند.

کولر آبی (سیستم های سرمایشی تبخیری) نیز بر این اساس کار می کنند.بدین صورت که یک واسط تبخیری (پوشال یا پد سلولزی و ... ) توسط یک سیال (معمولا آب) خیس می‌شود، هوای گرم توسط یک مکنده از منافذ واسط عبور داده می‌شود و آب موجود در واسط تبخیری برای بخار شدن گرمای موجود در هوا را جذب می‌کند. در این فرآیند آب به بخار آب تبدیل می‌شود و دمای هوا کاهش می‌یابد. این هوای خنک به محیط مورد نظر منتقل می‌شود.

تاریخچه ی استفاده از سیستم های تبخیری به دوران باستان و تمدن ایران و مصر بازمیگردد. بادگیرهای معروف ایرانی نمونه های عینی و بسیار هنرمندانه آن‌ها هستند.

بزرگترین بادگیر دنیا در باغ دولت آباد یزد

بزرگترین بادگیر دنیا در باغ دولت آباد یزد

سرمایش تبخیری به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می‌گیرد. در روش مستقیم دو سیال (هوا و مایع) باهم در تماس هستند، این روش باعث بالا رفتن رطوبت نسبی محیط می‌شود. کولرهای آبی به روش مستقیم عمل می‌کنند. در روش غیر مستقیم، مایع داخل یک محفظه بسته (رادیاتور یا مبدل ) جریان دارد و هوا (سیال دوم) با مبدل یا رادیاتور در تماس است ، در این روش رطوبت تغییری نمی‌کند.

در دهه 1900 اولین نمونه سیستم های تبخیری به شکل امروزی، در آمریکا تجاری سازی شد. با وجود طراحی ساده و مبتکرانه این دستگاه‌ها و عملکرد نسبتا خوب آن‌ها، متاسفانه بعد از گذشت یک صده تغییر محسوسی در طراحی این سیستم‌ها صورت نگرفته است  و تغییرات ایجاد شده بسیار جزیی و بعضا غیر اصولی هستند، حال اینکه تغییرات شرایط آب و هوایی زمین و کاهش چشمگیر منابع آب استفاده از کولرهای آبی قدیمی، بدون کنترل مصرف آب و برق، پیامدهای جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

آیا جایگزین کردن کولرهای آبی با سیستم های سرمایشی تبریدی و کولرهای گازی راه حل مناسبی است ؟

کولر آبی مخصوص اقلیم گرم و خشک و کوهستانی است و عملا در مناطقی که رطوبت نسبی هوا بالاست کاربردی ندارد، در این مناطق استفاده از کولرهای گازی تنها راه حل پیش رو است و یک انتخاب بهینه است. اما در مناطق گرم و خشک و کوهستانی می‌توان گفت کولرآبی بهترین انتخاب ممکن است زیرا در قیاس با کولرهای گازی، هم کم مصرف تر است و هم با بالابردن رطوبت هوا، از بروز بیماری های تنفسی و پوستی در مناطق خشک جلوگیری می‌کند.

کولرهای گازی ( حتی درنمونه های فوق کم مصرف  و اینورتر دار) مصرف برقی حدودا 5 الی 10 برابر  کولرهای آبی دارد که تامین آن علاوه بر هزینه ای که به دوش مصرف کننده می‌گذارد به طور غیرمستقیم باعث مصرف آب چندین برابری در نیروگاهها می‌شود. بعلاوه هزینه اولیه و هزینه های جاری سرویس و نگهداری کولرهای گازی بسیار بیشتر از کولرآبی است. در نهایت خروجی هوای کولرهای گازی به هیچ وجه کیفیت کولرهای آبی را ندارد.

بهترین انتخاب ؟

در صورتی که در طراحی و ساخت کولرهای آبی بازنگری اصولی رخ دهد و راهکارهای قابل اجرا در زمینه مصرف آب در این محصول ارایه شود، همچنان  کولر آبی بهترین گزینه سرمایشی در مناطق گرم و خشک و کوهستانی است.

شرکت کولاک گستر یزد در این راستا با طراحی سیستم نوین سرمایشی تبخیری فوق کم مصرف با عنوان پدباکس کولاک موفق شده است با کاهش 50 الی 60 درصدی مصرف آب و افزایش چشمگیر کیفیت، پیشگام این مهم باشد.

 نویسنده : میلاد کولیوند

برای آشنایی بیشتر با پدباکس کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه

از کولاک گستر بیشتر بدانیم ...

محصولات کولاک گستر یزد

اخبار کولاک گستر

اسلایدر سرمایشی

Revolution Slider Error: Slider with ID: 2 Not Found