تهویه تونلی روشی برای کاهش دمای هوای سوله مرغداری در تابستان ها می باشد. ویژگی اصلی این روش تعویض کل هوای سالن در حداکثر 2 دقیقه می باشد. با این کار بادی با سرعت 2 الی 2/5 متر بر ثانیه در سوله ایجاد می شود که باعث می شود پرنده احساس خنکی کند. ویژگی اصلی تهویه تونلی نصب هواکش هایی در یک انتهای سوله می باشد، با این کار(مانند شکل زیر(

کولاک گستر یزد kgy

در تابستان هنگامی که هواکش های انتهای سالن شروع به کار کنند، درون سالن یک فشار منفی ایجاد می کنند. این کار باعث می شود تا هوای گرم بیرون وارد سالن شود. برای این منظور هوای گرم می بایست از روی حوضچه آب و منافذ پوشال ها عبور کند. با عبور هوای گرم از روی پوشال ها و آب دمای آن کاهش می یابد و رطوبت آن افزایش می یابد که سهم بسزایی در آسایش پرنده دارد.

حال این هوای خنک شده به علت مکش هواکش ها شروع به حرکت می کند و از انتهای سوله خارج می شود. در شکل های زیر می توانید شماتیک تهویه تونلی در سوله هایی که سر سالن آن ها در وسط قرار گرفته است را دنبال کنید.

تهویه تونلی مرغداری

تهویه تونلی

تهویه تونلی روشی برای کاهش دمای هوای سوله مرغداری در تابستان ها می باشد. ویژگی اصلی این روش تعویض کل هوای سالن در حداکثر 2 دقیقه می باشد. با این کار بادی با سرعت 2 الی 5/2 متر بر ثانیه در سوله ایجاد می شود که باعث می شود پرنده احساس خنکی کند. ویژگی اصلی تهویه تونلی نصب هواکش هایی در یک انتهای سوله می باشد، با این کار(مانند شکل زیر(

 تهویه تونلی مرغداری

در تابستان هنگامی که هواکش های انتهای سالن شروع به کار کنند، درون سالن یک فشار منفی ایجاد می کنند. این کار باعث می شود تا هوای گرم بیرون وارد سالن شود. برای این منظور هوای گرم می بایست از روی حوضچه آب و منافذ پوشال ها عبور کند. با عبور هوای گرم از روی پوشال ها و آب دمای آن کاهش می یابد و رطوبت آن افزایش می یابد که سهم بسزایی در آسایش پرنده دارد.

حال این هوای خنک شده به علت مکش هواکش ها شروع به حرکت می کند و از انتهای سوله خارج می شود.

محاسبات تهویه تونلی

-1    محاسبه تعداد هواکش ها:

ابتدا سطح مقطع سالن را به واحد متر مربع محاسبه نموده ، جهت خنک کردن سالن میخواهیم در این سطح در طول سالن سرعت هوایی معادل 2 متر بر ثانیه را داشته باشیم از اینرو عدد سطح مقطع سالن را در 2 ضرب می نماییم. واحد را به ساعت تبدیل کرده، حجم کل جابجایی در یک ساعت را داریم سپس بنا به قدرت مکش هر یک از هواکش ها تعداد هواکش کل مورد نیاز جهت جابجایی این حجم هوا محاسبه می گردد.

قدرت مکش فن 140*140 =45.000 متر مکعب در ساعت

قدرت مکش فن 120*120 =36.000 متر مکعب در ساعت

قدرت مکش فن 100*100 =25.000 متر مکعب در ساعت

برای مثال: یک سالن 15*80 متر با ارتفاع دیواره 2.2 متر و ارتفاع تاج 3.2 متر داریم، تعداد هواکش های مورد نیاز برای تهویه تونلی به روش زیر محاسبه می گردد.

الف) محاسبه سطح مقطع :  

( 3.2-2.2)*15 )÷ 2 =7.5 m²    

         ²15*2.2=33 m

     33+7.5=40.5 m²

ب) محاسبه تعداد فن:

2m/s * 40.5m² = 81m³/sحجم هوایی که باید در یک ثانیه در مقطع سالن جابجا شود

81m³/s*3600=291600m³/h حجم هوایی که باید در یک ساعت در مقطع سالن جابجا شود

291600÷ 45000=6.48

تعداد هواکش 140*140 مورد نیاز سالن 6 الی 7 عدد می باشد.

برای اینکه تهویه تونلی به خوبی انجام شود باید ورودی با ابعاد مناسب در محل مناسب طبق تصویر تعبیه شود برای محاسبه ابعاد این ورودی از یک جدول استاندارد استفاده می شود

جدول زیر را می توان به عنوان راهنما برای سالنهای با عرض مختلف به منظور محاسبه سرعت جریان مورد نیاز در محل ورودیها , اختلاف فشار و همچنین مساحت ورودی هوا بکار برد.مقدار فضای ورودی هوا در سالن به ظرفیت هواکشهای آن وابسته است.

2-     محاسبه مساحت ورودی ها:

طبق جدول سرعت جریان مورد نیاز در ورودی برای سالن عرض 15 مقدار 5.5m/s می باشد.

81m³/s÷5.5m/s = 14.7m²≈ 15m²

15÷2=7.5m² حداقل مساحت ورودی مورد نیاز در هر طرف سالن        

فشار(پاسکال(

فضای ورودی به ازای هر متر مکعب/ ساعت ظرفیت هواکش

               

نوشتن دیدگاه

شرکت کولاک گستر یزد تولیدکننده محصولات سرمایشی و گرمایشی گلخانه و مرغداری صنعتی

گروه صنعتی کولاک گستر یزد 

از اوایل سال 1371 فعالیت خود را با فلسفه و نظریه ساده تولید با بالاترین کیفیت و خدمت به مشتریان آغاز کرد و از آن زمان با مدیریت فضای هماهنگ و یکپارچه شرکت، تولیداتش را مطابق با تکنولوژی روز دنیا تولید کرده است. در کشور ما یکی از بیشترین سرمایه گذاری‌ها در صنعت مرغداری است، که این صنعت نیازمند تجهیزات مکانیزه و امکانات پیشرفته‌ای است که گروه صنعتی کولاک گستر فعالیت خود را با ماشین‌آلات پیشرفته و مدرن بر تولید محصولات متنوع و با کیفیت متمرکز کرده است و توانسته از رقبای خود در مدت زمان اندکی پیشی بگیرد.

شرکت کولاک گستر، مفتخر است محصولات را خود را با علامت و شماره استاندارد ایران 8977661985 به بازار صنایع ایران و جهان عرضه می نماید.

هم اکنون پس از چند سال کار و تلاش بی وقفه، موفق شده‌ایم تا محصولاتی از قبیل انواع کوره‌های هوای گرم و هیترهای صنعتی (جت هیتر)، هواکش‌های صنعتی (فن صنعتی)، مینی هواساز و کولرهای صنعتی و خانگی، دانخوری‌های بشقابی و زنجیری، و آبخوری نیپلی و رطوبت ساز و مه پاش را بصورت تمام مکانیزه و با کیفیت درخور استانداردهای جهانی تولید کرده و با در نظر داشتن آینده هدف را ارتقای کیفیت، پیاده‌سازی تکنولوژی روز و صادرات وسیع قرار دهیم. دوستدار رقبا، همکاران داخلی و خارجی هستیم چرا که رقابت نشانگر کیفیت کالا است.

 

 افتخارات:

افتخارات شرکت کولاک گستر یزد

 • کسب عنوان نمونه مکانیزاسیون در سال 1386، 1388 و 1393
 • دریافت نشان ملی استاندارد ایران به شماره 8977661985 برای محصولات تولیدی شرکت
 • کسب عنوان نخستین شرکت دانش بنیان درزمینه صنعت مرغداری
 • عضویت در پارک علم و فناوری یزد از سال 1387
 • کسب عنوان برند برتر صادرات محصولات دانش بنیان
 • کسب عنوان واحد نمونه فناور در سال 95
 • واحد برگزیده مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری سال 94
 • کسب عنوان واحد نمونه مکانیزاسیون کشاورزی از سازمان جهاد کشاورزی سال 95
 • کسب عنوان واحد نمونه تولیدی سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تجهیزات مرغداری در سال 93
 • راه اندازی خط تولید کوره های هوای گرم سری WA با 92% راندمان حرارتی پس از 7 سال فعالیت صنعتی پا به پای
 • واحد R & D شرکت با گواهی ثبت اختراع به شماره 54171 در سال 1387
 • طراحی و تولید سیستم سرمایشی با 50 درصد صرفه جویی در مصرف سوخت با عنوان "پدباکس کولاک" با گواهی ثبت اختراع به شماره 93950
 • طراحی و تولید هیتر گلخانه ای و مرغداری با بهره وری بالای 90 درصد با عنوان "سوپر KG100" با گواهی ثبت اختراع  به شماره ......
 • راه اندازی خط تولید کوره های هوای گرم سری KG با گواهی ثبت اختراع شماره 54173
 • شرکت برگزیده واحد تحقیقات و توسعه سازمان گسترش صنایع ایران در سال 1391

اخبار کولاک گستر

اسلایدر سرمایشی

Revolution Slider Error: Slider with ID: 2 Not Found