هیتر صنعتی

جت هیتر چیست؟ | جت هیتر مرغداری (تعریف ، مزایا و معایب )

جت هیتر شرکت کولاک گستر یزد

جت هیتر اکنون به هیتر صنعتی رایجی در بین صنایع مختلف مبدل شده است. راندمان حرارتی بالا، گرمایش سریع محیط، بدنه ضد زنگ ، وزن سبک، قابلیت حمل آسان و پایه‌های قابل تنظیم از ویژگی‌های قابل توجه این محصول می باشد. اما آیا می‌دانید جت هیتر چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ و برای چه مکان‌های ایده‌آل است؟ پس تا پایان با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اهمیت استفاده از جت‌ هیتر‌ چیست؟

جت هیتر یا هیتر موشکی نوعی بخاری صنعتی است که در آن از هوا به عنوان واسطه انتقال حرارت استفاده می‌شود. جت هیتر یکی از روش‌های ایجاد گرمایش به صورت موضعی است و روش کار آن بر اساس گرم کردن هوای وروردی و خارج کردن آن از طرف دیگر است. این تجهیز در مرغداری، سوله، ساختمان‌سازی‌ها، جاده‌سازی، راه‌سازی و سالن های بزرگ صنعتی کاربرد دارد. می‌توان بسته به نوع و متراژ محیط مورد نظر، از جت هیتر گازوئیلی، گازی یا دوگانه‌سوز استفاده کرد. دستگاه جت هیتر در انواع و اقسام مختلف در بازار وجود دارد. 

دستگاه جت هیتر چیست؟

جت هیتر یک سیستم گرمایشی صنعتی است با انتقال هوای گرم از طریق هوا، انرژی گرمایی مورد نیاز را برای محیط‌های مختلف را تامین می‌کند. یک طرف جت هیتر هوا را مکش می‌کند و طرف دیگر هوای گرم را بیرون می‌دهد و به این ترتیب می‌تواند تا حد زیادی در تنظیم دمای هوای داخل سالن مفید واقع شود. این تجهیز یک نوع بخاری به شکل موشک است و مجهز به دیگ، مبدل حرارتی، مشعل و فن می‌باشد.

این نوع هیتر را می‌توان با استفاده از یک ترموستات مرکزی و همچنین واحد کنترل، کنترل کرد. دستگاه جت هیتر از نظر تامین حرارت انواع مختلفی دارد. جت هیترهایی از نوع برقی، گازوئیلی، گاز شهری یا گاز مایع وجود دارند که هر یک معایب و مزایای خود را دارند.

جت هیتر چیست

مزایای استفاده از جت‌ هیتر‌ چیست؟

دستگاه جت هیتر نسبت به سایر دستگاه‌های گرمایش صنعتی مزایای فراوانی دارند. برای مثال، جت هیترها راندمان بسیار بالایی دارند و می‌توانند به سرعت هوای محیط را گرم کنند و به درجه حرارت مورد نظر برسانند. ساختار جت هیتر به گونه‌ای طراحی شده است که بازده نزدیک به صد درصد از خود نشان می‌دهد. در واقع سایر مزایای استفاده از جت هیتر عبارتند از:

  • مصرف پایین: بدلیل راندمان صددرصدی جت هیترها، در مصرف سوخت و انرژی صرفه‌جویی می‌شود.
  • عمر مفید بالا: جت هیتر عمر مفید بالایی دارد و می‌توان برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده کرد
  • نصب آسان: نصب، نگهداری و تعمیر جت هیتر آسان است و به تنظیمات خاصی نیاز ندارند.
  • مجهز به ترموستات: جت هیترها می‌توانند با ترموستات محیطی کار کنند و خودشان بصورت اتومات دمای محیط را گرم نگه دارند.
  • تنوع بالا: با توجه به تنوع دستگاه جت هیتر، می‌توان مناسب‌ترین نوع آنها را بسته به محیط کاری مورد نظر انتخاب کرد.

انواع دستگاه جت‌ هیتر‌ چیست ؟

در حالت کلی، جت هیترها به دو دسته همرفتی و تابشی تقسیم‌بندی می‌شوند. هر یک از این دو نوع جت هیتر کارایی خاص خود را دارد. در هنگام انتخاب یک جت هیتر باید در نظر داشته باشید که کدام نوع از انتقال گرما می‌تواند برای شما ایده‌آل باشد. در ادامه به معرفی انواع جت هیتر می‌پردازیم.

جت‌ هیتر‌ همرفتی

در جت هیتر از نوع همرفتی، انتقال گرما از طریق هوا و یا سیال اطراف جسم صورت می‌گیرد. از این نوع جت هیتر بیشتر در محیط‌هایی استفاده می‌شود که تهویه مناسب داشته باشند. دستگاه‌های همرفتی در بیشتر موارد با یک مخزن سوخت که معمولا در زیر آن قرار می‌گیرد همراه هستند. این دستگاه‌ها با مکش هوای محیط به درون خود و گرم کردن آن و انتقال هوای گرم به بیرون کار می‌کنند.

در این دستگاه‌ها، جریان هوای گرم خروجی رو به بالا و جریان هوای سرد رو به پایین حرکت می‌کند. این شرایط باعث ایجاد یک اتمسفر متعادل از لحاظ دمایی می‌شود. جت هیتر همرفتی بسیار کارآمد و رایج است و گزینه‌ای مناسب برای محیط‌های بزرگ به شمار می‌رود. به عنوان نمونه، بهترین نوع انتقال گرما در گلخانه به صورت همرفت انجام می‌شود.

جت هیتر شرکت کولاک گستر یزد

جت‌ هیتر‌ تابشی

جت هیتر تابشی یکی دیگر از انواع دستگاه جت هیتر است. این نوع دستگاه به جای هوای محیط، مستقیما جسم روبروی خود را گرم می‌کند. این نوع جت هیتر معمولا به صورت مستطیلی طراحی می‌شود و از طریق یک سیستم تابش فرو سرخ گرما را مستقیم و رو به جلو انتشار می‌دهد. گفتنی است که جت هیتر تابشی بهترین گزینه برای محیط‌های کوچک به شمار می‌رود و در محیط‌های بزرگ راندمان کافی را ندارد.

انواع جت هیتر از لحاظ سوخت مصرفی

دستگاه جت هیتر از نظر سوخت مصرفی نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از برقی، گازی و گازوئیلی. بسته به کاربرد مورد نظر، هر یک از این نوع از جت هیترها می‌توانند مفید واقع شوند. در ادامه به شرح انواع جت هیتر از لحاظ سوخت مصرفی می‌پردازیم.

جت هیتر برقی

کارکرد جت هیترهای برقی وابسته به تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی گرمایشی است؛ یعنی با برق کار می‌کنند. المنت‌های تعبیه‌شده در جت هیتر برقی گرم می‌شود. در مرحله بعد به وسیله فن‌هایی که در پشت هیتر تعبیه شده‌اند، جریان هوای سرد وارد محفظه دستگاه می‌شود و بعد از عبور از جلوی المنت‌ها، هوا گرم شده و به محیط بیرون پرتاب می‌شود.

با اینکه دستگاه جت هیتر برقی مصرف برق بالایی دارد، اما مشکلات زیست محیطی و آلودگی به همراه ندارد؛ زیرا فاقد هرگونه آلاینده است و کاملا پاکیزه می‌باشد. افزایش دما در زمان بسیار کوتاه مزیت دیگر این دستگاه گرمایشی صنعتی است.

جت هیتر گازوئیلی

در جت هیتر گازوئیلی، تامین سوخت به وسیله گازوئیل انجام می‌شود. از جت هیتر گازوئیلی معمولا در مکان‌هایی استفاده می‌شود که دسترسی به سوخت گاز وجود ندارد. در برخی از موارد صاحبان صنایع در کنار جت هیتر گازی، جت هیتر گازوئیلی یا دوگانه‌سوز را تهیه می‌کنند تا در صورت قطع گاز، جت هیتر گازوئیلی را وارد مدار کنند و از آسیب رسیدن به محصولات خود جلوگیری کنند.

جت هیتر گازی

جت هیتر گازی یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی صنعتی است. این دستگاه گازسوز می‌باشد و استفاده از آن باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود. جت هیتر گازی می‌تواند دمای محیط را تا50 درجه سانتی‌گراد افزایش دهد، ضمن اینکه کارایی بسیار خوبی نیز دارد.

معایب جت هیتر چیست؟

جت هیترها درواقع کوره هوای گرم با شعله مستقیم هستند، در نتیجه احتمال اینکه آلاینده و گاز‌های مضر وارد محیط شوند زیاد است در نتیجه جت هیتر گزینه مناسبی برای گلخانه‌ها بحساب نمی آیند چون با ایجاد آلایندگی باعث برگ‌ریزی و گل‌ریزی در گلخانه می شود. در نتیجه، جت هیتر تنها برای مکان‌های مناسب است که دارای تهویه مناسب هستند یا وقتی که در محیط های باز نصب شوند.

کولاک گستر یزد؛ تولیدکننده انواع جت هیتر در ایران

در این مطلب به این پرسش پاسخ دادیم که جت هیتر چیست. شما می‌توانید بر اساس ابعاد محیط، ظرفیت گرمایی مورد نیاز، میزان مصرف انرژی و کاربرد مد نظر، مناسب‌ترین مدل جت هیتر را انتخاب کنید. شرکت کولاک گستر یزد با تجربه فراوان و بهره‌گیری از تیم حرفه‌ای، یکی از پیشگامان مهندسی کاربردی و پیاده‌سازی در ایران است. ما در کولاک گستر یزد به شما کمک می‌کنیم تا متناسب با نوع نیازتان و محیطی که قصد گرمایش آن را دارید، بهترین نوع جت هیتر را با قیمت مناسب و کیفیت عالی انتخاب کنید.

سوالات متداول

جت هیتر چیست؟

جت هیتر نوعی بخاری صنعتی است که از هوا به عنوان وسیله انتقال حرارت استفاده می‌کند و در مرغداری، سوله و سالن‌های بزرگ صنعتی کاربرد دارد.

استفاده از جت هیتر چه مزایایی دارد؟

مزایای جت هیتر نسبت به سایر دستگاه‌های گرمایش صنعتی عبارتند از: راندمان بسیار بالا، مصرف سوخت پایین‌تر و همچنین عمر مفید بیشتر.

آیا جت هیترها ایمن هستند؟

به علت اینکه جت هیترها ریسک بالایی در ایجاد آتش و آتش سوزی دارند و یا ممکن است باعث ایجاد مسمومیت کربن دی اکسید (co ) شوند، در نتیجه توصیه می شود که جت هیترها باید تنها برای مدت زمان کوتاهی در فضاهای بسته استفاده شوند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *